Ла фавола ди Cortina d’Ampezzo

Не е само биедрото на Доломитите, тя представлява начин на живот, посветен на тихото и изтънчено изключителност

Унико во Италија, ова магично место е дел од престижниот регистар Best of the Alps, и од 2009 година е објавено како светско наследство од УНЕСКО, за неговата „голема способност да го одржи, секогаш успешно, околината и традицијата

Cortina Била е «Олимписки град» во 1956 година и ќе се врати во 2026 година, заедно со Милано

Тоа не е само гламур за неговиот зафатнувачки «шопинг ризорт» на висока надморска височина, неговата историска културна соба: пред сè ги чува старите знаења.

Прво од сè, тоа е радост за љубителите на спортови зимата и летото. Тоа е дел од Dolomiti Superski, најголемиот скијачки карусел во светот со 450 кабински жица за скоро две илјади километри на скителини патување со еден пропуск, и затоа е непрекинат циркус во тоа големо колесо кое е „белиот волшебство“

За да се живее на ски-стазите, од слалом до сноуборд, од крос-кантри до екстремниот, или на шетања со традиционални „циаспе“, кои се идеални за чаробни прогулки низ заснежените гори.

Или спуштање во кану или кајак по езера и потоци, со најавантуриски кои предпочитаат да се справат со трепетот на лебдечкиот корито на Boite.

Има и уште: патеки низ шумите за сите видови велосипедисти, и патеки за љубителите на пешија ходничарија, со можност за учество и во ноќни екскурзии.

Потоа: неизбежниот «адреналински парк» да се доживее на висина од 4 до 15 метри, во смениченост на емоции, како да сте се свесни меѓу дрвја, лијани и тибетански мостови.

Отворањето на патеките е планирано за 30-ти ноември, а сезоната завршува на 1-ви мај. Вкупно 120 километри патеки: во Фалцарего, Тофана, Фалорија, Кристало, Мисурин, Сан Вито ди Кадоре и Ауронцо.

Природниот парк Доломити д’Ампеццо пак нуди на фондистите цели 7 километри патеки, од кои 2 се осветлени ноќе, со програмирана снегот.

GH Savoia

GH Savoia 5 ѕвезди е почеток на незаборавен одмор во срцето на најекслузивната ски курорт во Италија.

Светилиште посветено на добробит, релаксација и рамнотежа на телото и душата, Савоја СПА е идеалното место за целосна регенерација, каде може да се пронајдат драгоцени моменти на потполно опуштање. Тенкиот баланс го спојува надворешниот природен свет со енергијата на Доломитите, и патеките се базирани на вешто користење на вода, пареа и топлина.

Вечерата може да продолжи со истражување на фината кујна што се нуди од ресторанот Савој и да заврши во 1224 Лаунџ Бар, каде што сите чувства се изазовани од изисканите коктели и од редката атмосфера на пијано барот.

Како скапоцен камења, разнообразието на уникатни соби и суити го збогатува понудата на Гранд Хотел Савоја со безвремената елеганција која ја карактеризира хотелот

Терасата е ексклузивниот отворен салон каде може да се освежите по ден на ски, уживајќи во зачудувачкиот поглед на Кортина и Долината д’Ампеццо.

Висока мода, култура, зимски спортови и зачудувачка природна сцена. Кортина секогаш е на преден ред во модата и трендовите. Корсо Италија, живописната пешачка улица во срцето на Кортина, е вистинско место за среќа на шоубизнисот.

Faloria Mountain Resort & Spa

Атмосферата е ‘северна’, елегантна и суштинска, но опуштена и удобна. Технологијата и практичноста се спојуваат во топло и дружелюбно околина, како во најдобрата традиција на италијанското гостопримство.

СПА е синтеза на материјалите на ампецанската природа: дрво од јелковите гори, камен од доломитските стени и зелено од водите на езерата

Горниот кат е домаќин на почетокот на сензорниот пат: салони за третмани, сауна, ладена фонтана и фитнес центар.

Долниот кат е посветен на полуолимпискиот базен, калидариумот и виталити базенот внатре и надвор.

Треба да останете зачудени кога ќе влезете во една од суитите: топли дрвени завршетоци, изискани завеси и рафинирани ткаенини.

Природната светлина извира преку големите прозорци, за да го направи боравокот уште посветло.

Локацијата на ресторанот е уникатна, во затворен павиљон со зачудувачки поглед на алпинската пејсаж.

Елегантната и изисканата атмосфера го прави идеално место за романтични вечери со свеќи и незаборавни гастрономски искуства.

Share

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *